Praktyczne wykorzystanie pomieszczeń na poddaszu w domu jednorodzinnym

Do największych zalet poddasza w domu jednorodzinnym należy jego przestronność oraz możliwość korzystania z wyjątkowego oświetlenia. Te unikalne atuty wykorzystać da się na wiele sposobów, podobnie jak bardzo charakterystyczne skosy. Przemyślana aranżacja poddasza pozwala na stworzenie klimatycznej, wygodnej oraz niezwykle funkcjonalnej przestrzeni.

Rozplanowanie przestrzeni poddasza

Zazwyczaj poddasze w domu jednorodzinnym adaptowane jest w formie łazienek lub sypialni. Coraz częściej umieszcza się tam także pracownie, gabinety czy pokoje dziecięce. Standardowo przestrzeń podzielona może być na osobne pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie całego dostępnego obszaru, z zastosowaniem niewielkiej liczby podziałów. Wówczas całość zorganizowana jest wokół komina lub innego wiodącego, pojedynczego elementu konstrukcyjnego.

Swobodna aranżacja wnętrza domu jednorodzinnego pod skosami jest przy tym znacznie łatwiejsza, niż organizowanie na poddaszu całego, w pełni funkcjonalnego mieszkania. Zaletą tego rozwiązania są przede wszystkim mniejsze wymagania adaptacyjne. Jednym wymogiem w przypadku dachu dwuspadowego jest odpowiednia wysokość, aby wewnątrz można było swobodnie i wygodnie przebywać w pozycji stojącej.

Odpowiednie rozplanowanie poddasza

Zanim aranżacja poddasza w domu jednorodzinnym zostanie przeprowadzona, warto dokładnie zastanowić się nad ustawieniem poszczególnych sprzętów oraz mebli. Wyposażenie powinno być dopasowane do wnętrza, a tym samym jego układ musi być odpowiednio logiczny oraz funkcjonalny.

Aranżacja poddasza

Źródło: Aranżacje poddasza Komandor.pl

Jeżeli w pomieszczeniu ma stać biurko, warto umiejscowić je w okolicy naturalnego źródła światła, czyli pod oknem. Warto zadbać o to, aby mebel stał tyłem do skosu. Dzięki temu podczas pracy będzie możliwe swobodne wstawanie i siadanie, co w przypadku ustawienia bocznego mogłoby znacząco ograniczyć komfort. Podobne zasady dotyczą również kanapy czy łóżka, których również nie warto ustawiać w samym centrum przestrzeni poddasza.

Stylistyka poddasza

Podczas aranżacji poddasza, elementy konstrukcji dachu wykorzystać można w formie dekoracyjnej. Nie warto zakrywać tak charakterystycznych elementów jak widoczne krokwie, które doskonale pasują zarówno do sielskiego wystroju rustykalnego, jak i bardziej nowoczesnej, industrialnej aranżacji. Największe znaczenie ma wygląd belek. Wybrać można zarówno naturalną barwę drewna, jak i krokwie pomalowane, na przykład na kolor pastelowy. W wielu nowoczesnych wnętrzach to właśnie widoczna konstrukcja dachowa jest kluczowym elementem dekoracyjnym. Może ona jednak spełniać także inne funkcje, doskonale sprawdzając się na przykład w formie wieszaka na ubrania.

Zabudowa na poddaszu

W większości przypadków, meble o dużej wysokości nie sprawdzą się na poddaszu. Ciekawym rozwiązaniem jest niska zabudowa, uwzględniająca na przykład półki, regały czy komodę. Miejsce zaoszczędzić można także dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu skosów. Praktyczne wykorzystanie pomieszczeń na poddaszu może jednak wymagać przygotowania projektu na wymiar. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku szaf oraz półek podwieszanych. Wykorzystanie takiego wyposażenia pozwala na uniknięcie konieczności maskowania oraz obudowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu poddasze zyskuje na estetyce oraz funkcjonalności. Meble na wymiar dają tez pewność, że cała aranżacja będzie spójna i dobrze zaplanowana.

One Response

  1. Karolina Kwiecień 4, 2018 Odpowiedz