Jaki wybrać regał do piwnicy?

Jaki wybrać regał do piwnicy?

Piwnica jest najniższą kondygnacją budynku i w budownictwie mieszkalnym służy przede wszystkim do przechowywania przedmiotów, które nie są potrzebne na co dzień, a na które nie mamy miejsca w mieszkaniu czy domu. W zależności od tego, co chcemy magazynować w takim pomieszczeniu, musimy dobrać odpowiedni regał.

Co przechowujemy w piwnicy?

Wybierając regał do piwnicy na słoiki należy skupić się na dwóch rzeczach. Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, co będziemy chcieli przechowywać. Jeśli będą to na przykład rowery, tradycyjny regał będzie zbędny. Najczęściej jednak w takim pomieszczeniu przechowuje się przetwory: dżemy, piklowane warzywa czy grzyby. Należy pamiętać, że słoiki same w sobie są ciężkie, a jeśli każdy z – powiedzmy – dwudziestu litrowych słoików będzie wypełniony po brzegi, tworzy się pokaźny ciężar, któremu zwykły regał z tworzywa sztucznego może nie dać rady. Często w piwnicy znaleźć można również sezonowe ozdoby, dodatki czy sezonowe ubrania. Wtedy liczy się nie tyle nośność konkretnych półek, ile możliwość dopasowania ich wysokości do naszych potrzeb. Odpowiednim sposobem na przechowywanie lekkich rzeczy o nieregularnych kształtach, będzie regał z tworzywa sztucznego z regulowanymi półkami.

Regał do małej piwnicy?

Gdy ogranicza nas przestrzeń, dobrze pomyśleć nad regałami na wymiar, które będą sięgały aż pod sufit. Dzięki temu oszczędzimy miejsce, a wysokość półek w regale możemy ustalić, dostosowując ją do naszych potrzeb. Nie ukrywajmy jednak, że regały wykonane na specjalne zamówienie to znacząca inwestycja, a nie każdy będzie chciał przeznaczyć dużą sumę pieniędzy na meble do piwnicy. Wtedy na ratunek przybywają producenci regałów metalowych. Na rynku dostępne są regały regulowane, dzięki czemu każdą półkę dostosujemy do takiej wysokości, jaka będzie nam potrzebna. Wysokość półek możemy zmienić w każdym momencie, w zależności od tego co chcemy na nich postawić. Do wyboru będziemy mieć regały metalowe z półkami z płyt HDF lub metalowych – w przypadku piwnicy najlepiej wybrać te drugie.

Niezależnie od tego, co będziemy przechowywać w piwnicy, należy pamiętać o jednej rzeczy. Piwnica to specyficzne pomieszczenie, które zazwyczaj jest wilgotne z niską cyrkulacją powietrza. Przedmioty, które mogą ulec zawilgoceniu i zepsuć się, najlepiej magazynować w zamykanych pojemnikach lub workach próżniowych. Do każdego pojemnika można również włożyć niewielki pochłaniacz wilgoci. Będziemy mieć wtedy pewność, że przedmiotom przechowywanym w tym pomieszczeniu nic nie grozi.

Daniel